Home » Despre toate si orice

Despre toate si orice

Gelozia.

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Poza de profil pentru Asta`mica Asta`mica acum 1 lună.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor
    Poza de profil pentru Asta`mica
    Asta`mica
    Participant

Mie gelozia ( ma refer la cea exagerata care duce spre posesivitate ) mi se pare un sentiment total inutil şi distructiv. Gelozia denota lipsa de incredere si, daca nu ai incredere in ceea ce spune sau ce face partenerul, cred ca poti sa-ti iei “la revedere” de la normalitate in cadrul relatiei.
    Gelozia denota „Gelozia este o formă de egoism şi nimic altceva, de aceea nu poate fi decât dezgustătoare, încât nu avem nicio milă cu ea şi nu ne-am purta cu menajament, dacă nu am vrea să ne ferim de situaţii neplăcute… Gelozia este un semn de sărăcie, însă o sărăcie care nu stârneşte milă.”

Ce este gelozia?

Gelozia
    GELOZIA LA BARBATI SI GELOZIA LA FEMEI Ce este gelozia

Asta`mica
    Participant

<3

Poza de profil pentru R4plus4egal8
    R4plus4egal8
    Participant

El o iubeste ca nebun
    Si-o chinuie tot el cat zece.
    Fara de ea viata-i fum,
    Cu ea prin focuri de iad trece.

I-e draga tare-n dezmierdari,
    El o-nveseleste cu saruturi
    Si in fierbinti imbratisari
    O apara-n tarii de scuturi.

De i-ar lua-o cineva
    S-ar razbuna cumplit!
    C-ar fi nebun de-ar exista
    Vreun nesocotit…

El o iubeste ca nebun
    Si nici nu poate s-o-nteleaga
    Ca numai pentru el e drum
    Spre fiinta ei intreaga.

(Ioana Terente – GELOZIE)

Poza de profil pentru Socializam
    Socializam
    Keymaster

„Gelozia ce-o încearca pentru noi fiinta pe care o iubim cu ardoare este o delicioasa contributie la linistea si fericirea noastra. Dar gelozia unei fiinte pe care n-o iubim, sau n-o mai iubim, ori n-o iubim îndeajuns, este o pacoste, un chin, o suferinta inutila care te scoate din sarite.” – Francesco Orestano
    „Gelozia nu reprezinta nimic altceva decat a te simti singur impotriva unor adversari cu zambetul pe buze.” – Elizabeth Bowen

Asta`mica
    Participant

Gelozia este traita si exprimata diferit de cele doua sexe. Barbatii sunt mai gelosi fata de activitatea sexuala a partenerelor, iar femeile sunt mai geloase faata de implicarile emotionale ale perechii în raport cu alte femei. „Barbatii au tendința de a-si nega sentimentele de gelozie, iar adesea si le exprima prin furie si violenta.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Lost Password

Register